” 1. Nazwa wysp wcale nie pochodzi od kanarków

Jest wręcz przeciwnie, to małe żółciutkie ptaszki nazywamy kanarkami, dlatego, że dość tłumnie można spotkać je na wyspach.

W herbie Wysp Kanaryjskich umieszczono za to dwa… psy, czyli po łacinie canis. Prawdopodobnie od psów, które król Mauretanii Juba II spotkał, kiedy przybył na Gran Canarię, wywodzi się nazwa archipelagu.

2. Wyspy Kanaryjskie to nie państwo

Mają własny parlament, radę ministrów z prezydentem na czele i sąd najwyższy, mimo tego, nie są odrębnym państwem. Popularne Kanary to wspólnota autonomiczna należąca do Królestwa Hiszpanii.

3. Stolica podzielona między dwie wyspy

Miasta archipelagu przez wiele lat rywalizowały o miano stolicy. Aktualnie stolicą dumnie tytułują się Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria. W Santa Cruz mieści się parlament, a w Las Palmas sąd najwyższy. Ministerstwa mają swoje siedziby na obu wyspach – połowa na Teneryfie, połowa na Gran Canarii.

4. Najsmaczniejsze na świecie banany

Banany uprawiane na Wyspach Kanaryjskich są mniejsze, słodsze i bardziej aromatyczne niż te hodowane w Ameryce Południowej. Podobno zjedzenie banana na wyspach wiąże się z ryzykiem, że te sprzedawane w Polsce, a importowane z Ekwadoru, przestaną nam smakować.

Na Kanarach uprawia się także awokado, mango i ananasy.

5. Karnawał prawie jak w Rio

Karnawał na Wyspach Kanaryjskich trwa trzy tygodnie, jego kulminacja przypada na tydzień przed Środą Popielcową, jednak przygotowania do tych wydarzeń trwają cały rok. Obchody karnawału w Santa Cruz i Las Palmas rozmachem ustępują tylko karnawałowi w Rio de Janeiro.

6. Tu królują ziemniaki!

Młode ziemniaki w łupinkach gotowane w słonej wodzie są podawane prawie do każdego dania. Można też zamówić je jako osobną potrawę podawaną z aromatycznymi sosami nazywanymi mojos. Mojos przyrządzane są na bazie czosnku, octu, oliwy z oliwek z dodatkiem ziół i przypraw. Charakterystyczne smaki dodają im papryka albo kolendra.

Kanaryjska kuchnia słynie też z zup i potraw z ryb.

7. Mieszane czerwone wino

Na Wyspach wielką popularnością cieszą się mieszanki, których głównym składnikiem jest czerwone wino. Pierwszą z nich jest sangria – poncz z wina i owoców, niezwykle zdradliwy, jeśli chodzi o szybkość uderzania do głowy. Innym popularnym napojem jest tinto de verano – czerwone wino z lemoniadą.

8. Gran Canaria dla rowerzystów

Górzysta Gran Kanaria jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rowerzystów. Ma tyle tras rowerowych, że w ciągu tygodnia można jeździć codziennie nie powtarzając żadnego szlaku. Dla osób bardziej ambitnych o lepszej kondycji polecane są także trasy na wyspach La Gomera i La Palma.

9. Wcale nie zielona Jaskinia Zielonych

Cueva de los Verdes, czyli Jaskinia Zielonych, nazywa się tak na cześć pasterzy, do których kiedyś należała. Zwiedzający nie zobaczą jednak w niej niczego zielonego! W dwukilometrowym labiryncie korytarzy można oglądać warstwy lawy i ciekawe formy skalne. Wszystko jest udostępnione do zwiedzania i pięknie podświetlone.

10. Nie tylko gwarne kurorty

Teneryfa słynie jako plażowisko Europy, wśród turystów panuje opinia, że to miejsce tłoku, gwaru i niekończących się imprez. Naprawdę jednak jest to najmniej poznana wyspa archipelagu. Nie wszyscy wiedzą, że to tutaj znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – wulkan Teide. Na wyspie jest też wiele urokliwych miasteczek – szczególnie warte odwiedzenia to La Laguna, La Ortava i Garachico.

Wiedzę czerpałam z przewodnika Wyspy Kanaryjskie, z serii: Podróżuj z MasterCard, wydawnictwa Pascal.

EP”

źródło: interia. pl